Münir Özkul Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Hababam Sınıfının Kel Mahmut Münir Özkul Kimdir? Kısaca Münir Özkul’ un biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler özet olarak konumuz içerisinde yer almaktadır. Bu yazımızda Münir Özkul’ nun öz geçmişi hakkında bilgiler sizlere sunmaktayız.

Münir Özkul Doğum Yılı:

15 Ağustos 1925 Doğumlu Ve ( Mayıs 2016 İtibarıyla) 90 yaşındadır.

Münir Özkul Doğum Yeri:

İstanbul

Sponsorlu Bağlantılar

Münir Özkul Kimdir, Kısaca Hayatı Ve Kariyeri

Kel Mahmut (Münir Özkul) Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

Hababam Sınıfının Kel Mahmut’ u Münir Özkul’ biz hep babacan rolünü başarıyla canlandırmasıyla tanıdık. Bazen sevimli, bazen ters, bazen de aksi bir ihtiyardır. Bunların başında da Hababam Sınıfındaki Kel Mahmut Tiplemesiyle de yediden yetmişe hepimiz tanımaktayız.

Sponsorlu Bağlantılar

Hababam Sınıfında Canlardığı Kel Mahmut Lakabıylada bilinen Münir Özkul 15 Ağustos 1925 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Münir Özkul ilk sanat hayatına Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başladı. İstanbul ve Ankara’da Devlet tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nın da bir çok oyunda rol aldı. Tiyatro Ses, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Rençper, Nevin Akkaya oyuncularla görev aldı. Rol aldığı Fareler ve İnsanlar isimli oyunun yönetmeni Muhsin Ertuğrul ile tanıştıMünir Özkul Sanat hayatına Bakırköy Halkevinde tiyatro ile başladı. 88 yaşında olan Münir Özkul 4 kez izdivaç etti ve üç çocuğu oldu. İlk eşi Şadan, iki. eşi Suna Selen, üçüncü eşi “Tophaneli Örümcek” lakaplı Yaşar ve son 27 senedir evli olduğu eşi Umman Özkul’dur. Oyuncu ve sunucu Güner Özkul’un babasıdır. Güner Özkul’a karşı babası “evlilikten korkmazdı fakat boşanamamaktan korkardı”. Demans hastalığıyla hayatını sürdüren Özkul, 2003 seneninden bu yana evinden dışarıya çıkmak ve kimseyle görüşmek istemiyor. Rahatsızlığı sebebinden geçmişe işaret eden birkaç şeyi anımsamıyor ve can veren arkadaşlarının yaşadıklarını sanıyor. Özkul, kendisine ait mütevazı bir hanede huzurlu bir hayat sürdürüyor. Münir Özkul’un en tanınan rollerinden biri Hababam Sınıfı serisindeki tatlı çelik okul müdürü Kel Mahmut tiplemesi oldu. Adile Naşit’le beraber oynadığı filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu.Münir Özkul, 1980 sonrasında ise çağın akımı olan video emelli çekilen bir hayli filmde görev almıştır.

Münir Özkul Kısaca Sanat Hayatı

Kel Mahmut (Münir Özkul) Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

1950’lerden bu yana oyun almaya başladığı sinema filmleri ile asıl ününü kazandı. Özellikle de1970 yılların kalabalık kadrolu ve Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerde önemli roller almıştır. En tanınan rollerinden biri onun ile beraber özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki tatlı-sert okul müdürü Kel Mahmut tiplemesidir. 400’e yakın filmde oynayan ve Rahmetli Adile Naşit’le beraber oynadığı filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu. Televizyon dizilerinin yaygınlaştığı dönemde dizi oyunculuğundan uzak dursa da Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin bunun için benzer dizilerde oyun aldı. Münir Özkul’ a 1998 yılında Kültür Bakanlığı aracılığıyla Devlet Sanatçısı unvana layık görülmüştür. 1998 yılında Hamdi Alkan’ın canlandırdığı “Yarmagül” karakterinin dedesini oynadığı Reyting Hamdi tv programında kamera karşısına çıktı.Hayatının mühim bir bölümünü içkiyle savaşarak geçiren Özkul 1990′ lı senelerin ortasında içkisi bütünüyle bırakmıştır Münir Özkul 1972 yılında çekilen Sev Kardeşim isimli filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde en güzel adam oyuncu ödülünü almıştır.

Münir Özkul’ un Aldığı ödüllerden bazıları

Kel Mahmut (Münir Özkul) Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

1967: İlhan İskender Ödülü (Kanlı Nigâr oyunuyla)

1972: Antalya Altın Portakal Film Şenliği “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü

1991: Dümbüllü Ödülü

1997: Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü

1999: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü”

2004: 37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü

2006: Beynelmilel İstanbul Tiyatro Şenliği Onur Ödülü

Başta Hababam Sınıfı Olmak üzere Neşeli Günler, Hayat Sevince Güzel Ve 400 yakın sinema filminde rol almıştır.

Kel Mahmut (Münir Özkul) Kimdir, Kısaca BiyogrKel Mahmut (Münir Özkul) Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgiafisi, Hakkında Bilgi

Münir Özkul Eşi Kimdir:

Umman Özkul

Münir Özkul Çocukları:

Güner Özkul

Münir Özkul Eğitim Durumu:

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesine ve edebiyat fakültesinde sanat tarihi bölümü Mezunu

Boyune.com & Vikipedi Güncel Yaşam Hikayeleri Portalınız

 

Bir önceki yazımız olan Merve Aydın Kimdir, Boyu, Yaşı, Kilosu, Göz Rengi Nedir başlıklı makalemizde Merve Aydın Biyografisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sidebarerror: Content is protected !!