Ahmet Kaya Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Ahmet Kaya kimdir?  Kısaca Ahmet Kaya‘ nun biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler özet olarak konumuz içerisinde yer almaktadır. Bu yazımızda Sayın Ahmet Kaya‘ nun öz geçmişi hakkında bilgiler sizlere sunmaktayız.

Ahmet Kaya Doğum Yılı:

25 Ekim 1957 Doğumlu Ve 2000 yılında 43  yaşında vefat etmiştir.

Ahmet Kaya Doğum Yeri:

Arguvan/ Malatya

Sponsorlu Bağlantılar

Ahmet Kaya Kimdir?

25 Ekim 1957 tarihinde Malatya’da doğan Ahmet Kaya, henüz altı yaşında babası tarafından hediye edilen bağlama ile tanışmış ve müzik yaşantısına ilk adımı yine bu bağlama ile atmıştır. İlkokulu Malatya’da okuyan ve okuldan kalan zamanlarında kaset – plak satan bir yerde çalışan Ahmet Kaya, ailesi ile birlikte İstanbul Kocamustafapaşa’ya göç etmiştir.

Ahmet Kaya Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul’a taşındıklarında maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan Ahmet Kaya, arkadaşlarıyla birlikte Halk Birimleri Derneğinin çalışmalarına katılmıştır. 1978 tarihinde Gelibolu’da askerlik yapan ve Gülten Kaya ile evlenen sanatçı, Ağlama Bebeğim isimli albümünü 1985 tarihinde yayınlamıştır. 1987 yılında ikinci kızı doğan, bu süreçte Yusuf Hayaloğlu ile tanışan Kaya, 87, 88 ve 89 tarihlerinde diğer albümlerini yayınlamıştır.

ahmet-kaya-kimdir4

1990 ve 1992 yıllarında Tatar Ramazan filmlerinin müziğini yapan sanatçı, 1990’lı yıllarda gerek Kürtçe müzik söyleme isteği gerekse de farklı görüşleri nedeniyle toplumun bir kesimi tarafından dışlanmış ve Paris’e gitmek zorunda kalmıştır. Bir süre yaşamına burada devam eden sanatçı 16 Kasım 2000 tarihinde Paris’te ölmüştür.

Ahmet Kaya Eşi Kimdir:

 Gülten Kaya

Ahmet Kaya Resimleri

ahmet-kaya-kimdir ahmet-kaya-kimdir1 ahmet-kaya-kimdir2 ahmet-kaya-kimdir3 ahmet-kaya-kimdir4

Bir önceki yazımız olan Merve Aydın Kimdir, Boyu, Yaşı, Kilosu, Göz Rengi Nedir başlıklı makalemizde Merve Aydın Biyografisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!