Abdullah Öcalan Kimdir, Kısaca Biyografisi, Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Abdullah Öcalan kimdir?  Kısaca Abdullah Öcalan‘ nun biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler özet olarak konumuz içerisinde yer almaktadır. Bu yazımızda Abdullah Öcalan‘ nun öz geçmişi hakkında bilgiler sizlere sunmaktayız.

Abdullah Öcalan Doğum Yılı:

4 Nisan 1949 Doğumlu Ve ( Temmuz 2015 İtibarıyla) 66 yaşındadır.

Abdullah Öcalan Doğum Yeri:

Ömerli, Halfeti, Şanlıurfa

Sponsorlu Bağlantılar

Abdullah Öcalan Kimdir?

1949 yılında Şanlıurfa’da doğan ve bugün Kürt hareketinin lideri olarak görülen Abdullah Öcalan, 7 Kasım 1978 tarihinde 80 olayları öncesinde alevlenen ortamda terör örgütü olan PKK’yı kurmuştur. Bir dönem Suriye’de yaşayan ve PKK’ın gerçekleştirdiği eylemleri buradan yöneten Abdullah Öcalan, Türkiye’nin yaklaşık 20 yıl süren mücadelesi sonrasında Suriye topraklarından ayrılmış sırasıyla Rusya ve İtalya’ya geçmiştir.

Abdullah Öcalan Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

İtalyan hükümeti tarafından gelen yoğun baskılardan sonra ülkeden çıkarılan Abdullah Öcalan, Yunanistan hükümetinden de aldığı destek ile Kenya büyükelçiliğinde saklanmaya başlamıştır. Bu süreçte Türk Güvenlik Güçleri tarafından takip edilen Abdullah Öcalan, Kenya’da yakalanmış ve üzerinden sahte bir Kıbrıs Rum Kesimi pasaportu çıkmıştır.

Türkiye’de yargılaması bittikten sonra İmralı cezaevine kapatan ve önce idam cezası alan Abdullah Öcalan, Avrupa Birliği uyum yasaları nedeniyle ömür boyu hapse çarptırılmış ve cezası 25 Kasım 1999 tarihinde onanmıştır. Bugün halen İmralı cezaevinde kalmakta olmasına karşın, yürütülen çözüm süreci sebebiyle örgütü dışarıdan kontrol etmeye devam etmekte ve cezaevinde varlığını sürdürmektedir.

abdullah-ocalan-kimdir2

Abdullah Öcalan Eşi Kimdir:

Kesire Yıldırım

Abdullah Öcalan Çocukları:

 

Abdullah Öcalan Eğitim Durumu:

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Abdullah Öcalan Resimleri

abdullah-ocalan-kimdir abdullah-ocalan-kimdir2 abdullah-ocalan-kimdir3

Bir önceki yazımız olan Merve Aydın Kimdir, Boyu, Yaşı, Kilosu, Göz Rengi Nedir başlıklı makalemizde Merve Aydın Biyografisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış ... bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebarerror: Content is protected !!